Duben 2016

Člověk by nevěřil, zase kotel...

29. dubna 2016 v 8:42 | Marcel
Včera mezi polednem a čtvrtou hodinou odpolední mi třikrát vyhasl kotel. Vždycky jsem ho roztopil, počkal až najede uhlí a odešel. Do dvou hodin bylo vyhasnuto. Volal jhsem technikům, naštestí jeli z Tábora, tak se hned zastavili. A hups, byl urvaný pojistný šroubek mezi hnací a hnanou částí podavače. Ten tam je jako závlačka a v případě kamene nebo nějaké trablíku ve šneku se cvakne. Chlapi mi navíc přenastavili požadavky na prioroty vytápění tak, aby to bylo padesát na padesát mezi bytem a statkem. Do této chvíle byl mírně preferován byt.
Tráva roste v tomhle počasí strašně rychle, Honza nestihl posekat celou louku u rybníka protože začalo pršet a první šance na sekání byla až včera. Musel jsem to vzít nadvakrát, tráva byla vysoká a hodně hustá.
S Honzou Dolejšem jsme byli ve středu v klášterech Zlatá koruna a Vyšší Brod domloiuvat letní vodácký tábor a vše dopadlo velmi dobře. Příjemně strávený den, navíc vše co jsme chtělií, to jsme taky domluvili a obhlédli.
Je to počasí je furt na pytel, chladno, místy sněží (jako třeba ve středu dopo) a já musím pořád topit. Uvidíme, jak dlouho ještě...

Na včely je pořád zima

25. dubna 2016 v 17:01 | Marcel
Přes zimu jsem vyrobil nové rámečky do druhých nástavků na úly a teď jsem jen potřeboval natavit mezistěny. To jsou takové voskové plástve, na které včeličky nanášejí med. Ty se musí natavit na drátky, které jsou ve čtyřech místech protaženy rámečkem. Natavuje se samozřejmě teplem - na každý konec drátku se přiloží kontakty z nabíčky, drátek se nažhaví a plást se nataví. Protože jsem neměl vlastní nabíječku, půjčil jsem si od přítele včelaře a... nic. Byl jsem sám před sebou za trubku, co zase dělám blbě. Odkopal jsem se a zavolal mu, co dělám špatně. Nic, asi klekla nabíječka, nebo pojistka v ní. A protože jsme nabíčku už několikrát potřebovali a vždycky si ji museli půjčit, koupil jsem nám dneska naši vlastní. A 50 rámečků bylo nataveno za půl hodiny. Musíme počkat, až se oteplí a a zvedneme úly o jedno patro.
Byl jsem prezentovat statek na jihočeské univezitě pro členy a zaměstnance místní akční skupiny, mající na starost rozdělování evropských peněz. Forma prezentace byla zvláštní, ale férová pro všechny. Dvacet slidů a na každý čas 20 vteřin. Byl to dost fofr, člověk samozřejmě nestačí říct úplně vše, ale obrázky mnohdy mluvily za vše. Staré a nové sociálky, sál, dvůr... Snad to dopadlo dobře.

Hrníčková invaze

25. dubna 2016 v 7:54 | Marcel
Máme za sebou náročný týden, kdy tady bylo 25 hostů z Gruzie, Moldávie a Ukrajiny, byli tady školeni. Stravovací nadstandart jsem musel zvládat i sám, protože na Zdeničku sedl bacil. Skupina byla poměrně výjimečná, zde pár postřehů:
- měli nadstanrtní spotřebu chleba, který jedli ke všemu, třeba i k rajské s těstovinami
- jejich standartní počet knedlíků ke svíčkovéí byl dva až tři, ani knedlíky vů§bec neznají
- rohlíky téměř nejedli, na snídani v 25 lidech snědli 10 - 14 rohlíků
- měli neskutečnou spotřebu hrníčků, v jedno odpoledne, kdy nádobí po obědě bylo odmyto, se postupně mezi druhou a čtvrtou odpolední objevilo na okýnku 68 hrnečků. Ve 25 lidech...
- ve středu večer vařili sami své národní jídla. Boršč jsem si musel hodně dochutit, hodně věcí bylo bez chuti, nejlepší byly uzené sýry dovezené z Moldávie a lilkové závitky s ořechovou náplní
- největší zvláštností byly plásty ze sušených švestek a sladké klobásky - ořechy navlečené na niti obalené v hustém švestkovém něčem. moc dobré, skvělé na hory místo kandovaného ovoce.
- ač byli z bývalých sovětskýcvh republik, i Moldavan s Ukrajincem mluvili anglicky
- byli poměrně líní, jakákoli fyzická aktivita pro ně byla velkou zátěží. Nejraději by pořád seděli.
- Gruzínci dovezli kromě skvělého koňaku také nápoj zvaný čača. Asi se používá k vyhoblování dutiny ústní...

Tráva se zelená, první sekání už proběhlo a Honza přejel sekačkou i trávník na dvoře. U rybníka tráva roste velmi rychle, tam musíme vjet traktůrkem už podruhé.
Jedu do města na jihočeskou universitu, kde v rámci Celosttátní sítě pro venkov a setkávání budu prezentovat statek a co vše tady děláme. Jsem na to zvědavý...

Kuchyňský prolog

19. dubna 2016 v 16:46 | Marcel
Prožívám začátek kuchyňské sezóny, dest dní vkuse u plotny. Teď budou navíc asi dva dny sólo, Zdenička je marodná, tak jsem ji nechal doma. Ivča se bude muset vrhnout na úklid sociálek.
Hosté jsou v pohodě, více méně jí velmi dobře, jen pořád ke všemu baští chleba. Východ je v tomhle jiný, najdou se navíc i jiné věci. Ale jako vždy je to o lidech a většina z těch 26 lidí je super. Vybral jsem si tuhle práce, tak je potřeba být občas splachovací.
Jirka dneska vláčel jízdárnu, kropíme novou trávu a ta původní i koberec na dvoře roste jako šílená.
Dneska jsem si vyzvednul motorovou pilu a taky samozřejmě zaplatil. Je to lekce na doživotí do konce života.
Z kuchyně jsem si v neděli odskočil do Prahy na finále florbalu, kde v obou kategoriích hrály kluby mého srdce, Vítkovice a Chodov. Titul v mužích jsem příl Chodovu a po nádherném zápase se tak stalo. Mou roli slavícího chodováka převzal Honza a prý se jí zhostil dobře. Já byl v jedenáct zpátky na statku.
Je čas chystat večeři, tak šup šup od klávesnice k pracovní desce Mrkající.

Pro změnu a po letech...

15. dubna 2016 v 0:42 | Marcel
... kotelna... Stál jsem dneska v noci u kotle a teploměrů asi hodinu a půl, smrdím od nemrznoucí směsi, dokonce jsem o půlnoci dlouze mluvil s technikem. Kotel topí, teplota na čidlech je vysoká, ale ven nejde nic. Dobrali jsme se k tomu, že problém je v čerpadle. Odšrouboval jsem šroub u hřídele, prskala na mě pára, šroub horký jako svině, šťoural jsem do hřídele a nic. Po dvaceti minutách jsem šroub dal zpět, jdu spát a ráno mi slíbil příjezd technik. Na ro, že večer najíždí dvacet kamarádů super situace. A od neděle 35 dobře platících klientů...
Přeji všem krásný pátek a super víkend

Trocha domácího trápení

14. dubna 2016 v 8:55 | Marcel
Tenhle příspěvek se asi Ivči líbit nebude :-).
Pomalu pokračujeme v úklid skladu. Po umístění kol už visí v nových držácích pádla, nářadí má svůj stojen, jsou ustaveny další regály a své stálé místo mají taky napichováky na špekáčky. Ivča si koupila držáky na sedla a já je druhým pokusem umístil na dřevěné desky přidělkané natvrdi ke stěně. Už při montáži prvních čtyř držáků jsem zjistil, proč jsou tak levné. Co se týče děr na šrouby je každý držák originál... Já si označil umístění pro všechny podle jednoho a nestačil jsem se divit... Zvětšovat díry ve dřevěných deskách, to ještě šlo, ale připravil jsem si dvě sady čtyř šroubů pro držáky, které Ivča koupila až předevčírem. Už visí, ale rošiřovat díry v železných držácích nebyla žádná sranda.
Ivča šla kropit trávu okolo jízdárny, hadici jsem úmyslně rozdělil napůl, ať Láďa ke koním nepoužívá celých 50 metrů. Oba díly jsou jednoduše nastavitelné přes rychlospojky. Tohle Ivča nepochopila a když jsem ji řekl, že jen stačí sundat rozprašovač a pak napíchnout druhou část, vzala do ruky pravděpodobně sykovky a odšroubovala kohoutek na konci hadice... Namísto patnácti vteřin na rozpojení a spojení... Musel jsem se smát.
Poprvé jsem posekal i trávu na dvoře, nastává počasí, kdy tráva pojede snad nahoru všude. Pokud při včerejší bouřce voda nespláchla všechna semínka do kanálu... Při bouřce, kdy já byl v souně, Ivča pro jistotu vypnula vše okolo počítačů, jak mi řekla po mém návratu domů. Skoro - můj počítač nevypla vůbec a router odpojila tak, že z něj vyndala nejen napájecí kablík, ale hlavně všechny přípojky k počítačům a přívod od wifiny... Hned napotřetí se trefila do správných dírek správnými kablíky...
No nic, jdeme do procesu, přijíždí auta se zbožím na příští týden...

Už je to tady, sekání trávy...

13. dubna 2016 v 10:56 | Marcel
Kombinace deště a sluníčka vyhnala trávu a já včera po zimě poprvé vyjel na louku u rybníka. Velmi příjemným překvapením bylo nastartování hned napoprvé, baterie byly po zimě úplně v pohodě. Jen zase evergreen, krtci zasraní rozryli louku mnoha desítkami krtinců, Honza s klukama nzačal o víkendu a Láďa je musel dorozhrnout. Před víkendem mě čeká ještě sekání na dvoře, to ale bude mazleníčko malou sekačkou Mrkající.
S Ivčou se vrhneme do skaldu, musíem zase kus uklidit, abychom uvolnili místo pro další regály a police, sezóna začíná a my musíme vše usadit. Do toho ta prezentace... Zítra má být hnusně, tak budu sedět u počítadla, dneska mířím ven.
Ládík poctivě každý den kropí místa, kde byla zasazená tráva a jí měl v noci sen, že během týdne vyrostla. Jen sen, bohužel.
Honzovi vyšel článek na iBlesku, jen ho tam nepodepsali. Matěj chodí na dobrovolné přednášky o včelách, dělají nám moba roadost.

Pražcová brigáda

11. dubna 2016 v 17:23 | Marcel
Máme za sebou další brigádu a dneska se my můžeme léčit, kamarádi museli do práce. Pro mě to začalo už ve čtvrtek, dopo jsem chystal jídlo na víkend, odpo jel do Prahy na florbalovou schůzku a přivezl Mirka. V pátek od rána už se upravoval pozemek mezi nstatkem a jízdárnou. V sobotu část lidí dělala dřevo, Karlík s Tomem a posléze s Marťasem pokládali kostky kolem pískoviště. Sela se tráva tady i v aleji, stavěly se pražce kolem parkoviště, vybíraly kameny z aleje... Prostě zase práce nekonečně mnoho. V neděli dodělávky a obrovské díky těm 25 kamarádům, kteří opět streávili víkend prací na cizím.
Dneska jsem byl jen v kotelně a kropit dvůr, Ivča přuvezla Anynku a byla se projet na koni s kamarádkou Luckou. Zítra to už ale vypukne, víkend máme plný a v nedělí najíždí lidi na celý týden...

Průlet Budějovicemi

5. dubna 2016 v 16:44 | Marcel
Dneska proběhla tak trochu bakce kulový blesk. Ráno jsme provedli pár telefonátů potvrzující naši cestu do města a vyrazil jsem vše nachystat. Naložil jsem do koňského vozíku obě myčky z kuchyně, rudlik a všechny prázdné palety z dlažby. První zastávka proběhla na Hluboké ve stavebninách, kde jsme vyložili palety a vrátili je coby vratný zálohovaný obal. Cestou do servisu myček se zastavili v chovatelských potřebách, kde jsme nepořídili vůbec nic z krátkého seznamu věcí a pokračovali do centra. V servisu jsme vyložili obě myčky, z nichž nám technik složí jednu plně funkční. Obě toho mají za sebou už celkem dost a každá má chybnou nějakou část. Třetí velká zastávka pyk byla v prodejně, kde jsme koupili jednu myčku novou. Parkovat v úzkých uličkách Budějovic s vozíkem na koně není fakt žádná sranda. Když ale kolem prošli policajti a neměli problém s mým zastavením na zákazu zastavení s vyzančením pro zásobování našeho obchodu navíc tak, že jsem částečně zamezoval vjezdu na parkoviště pro zákazníky, šli jsme pro myčku. Rychlá akce, myčka byla připravena, my obratem zaplatili a bohužel neklapl můj návrh na výměnu rudlíků - našeho starého za jejich novější s nafukovacími kolečky... Druhou zastávku v chovatelských potřebách jsem odmítl, Ivča jela do města ještě odpo na masáže. No a za dvě hodinky byla akce ukončena opět na Výštici.
Místní akční skupina starající se o rozdělování dotačních peněz pořádá za tři týdny na jihočeské universitě dvoudení seriál prezentací a diskusí na témata související s cestovním ruchem a podnikáním v kraji. Nabídli nám možnost prezentovat naši práci a Ivča je v tu dobu někde v háji. Takže jsem si dneska sedl nad koncept prezntace ve stylu 20x20 -dvacet slidů po dvaceti vteřinách. Udělal jsem si kostru prezentace a první dva slidy s fotkama, na více nějak nemám. Cítím se pořád unavený a nedospaný, i když vůbec nevím proč. Koncem týdne má pršet, bude lepší počasí na počítačové práce...

Potvrdilo se, jsem za kokota

4. dubna 2016 v 14:21 | Marcel
Víkendové setlkání s našimim instruktory proběhlo v klidu, jen jich přijelo poměrně málo, nemohli jsme probrat vše, abychom to nemuseli dělat nadvakrát. Počasí nám přáslo a včerejší odpo jsme už měli jen pro sebe.
Zato hned dneska po ránu jsem měl telefonát ze servisu s motorovou pilou. Tonoucí se i stébla chytá a já do poslední chvíle doufal. Pan Čutta mne dneska vyvedl z růžového snění, 10,5 tisíce. To je nová pila nižší třídy. Zítra to probereme s pojišťovnou a uvidíme.
Dneska Ivča odvezla Wendulu, tříletou kobylku na obsednutí k trenérce. Pro jistotu vzala jako parťáka poničku, ta vešla do vozíku v pohodě, Wendule to trvalo asi 20 minut. Otráveně jsem na ni houkl, ať už nedělá cavyky a kouká tam vlézt a hups, byla mve vozíku. Příště na ni houknu hned a bude klid Mrkající.
Honza má po příušnicích, včera už odjel do školy a sám usoudil, že věci na florbal a sport celkově si nechá doma, aby neměl roupy. Ještě tento týden to holt musí vydržet.

Jsem prostě kokot

1. dubna 2016 v 13:46 | Marcel
Celý týden je ve znamení drobných prací a dodělávek rozdělaného. Láďa prosíval hlínu, abychom prosívku mohli rozhrnout a zasadit trávník. Dodělal jsem po Jirkovi osvětlení ve skloádku / sedlovně a včera jsem se s Jirkou vrhnul na držák na sedla a úvaziště u boxů. Držák na sedla, který jsme dělali s Honzou Dolejšem na konci roku nevydržel, zeď je chtarná a držáky se vyrvalky i s kusem zdi. Teď jsme vše zpevnili tím, že držáky budou na prknech, která jsou našroubována na zdi.
Úvaziště jsme dodělávali z pražců a tady se stal průser. Zkracoval jsem pražce motorovkou a ta najednou chcípla. Nevěděl jsem proč, asi došel benzín. Nedošel, jsem jsem byl za totálního blba a nalil do ní benzín bez oleje... Hned jsem jel do servisu, ten je zahlcen servisníma pracema před sezónou, ale oprava v lepším případě bude za 2,5 tisíce, skončit to může od jedenácti nahoru novou motorovkou. Už se ani nebudu více komentovat...
O víkednu mělo být programem nabité setkání instruktorů, postupně se jich polovina omluvila, tak uvidíme...