Září 2015

Jak mě ta kočka sere...

30. září 2015 v 9:29 | Marcel
Mína, nejmladší kočka, má pět koťat. Sama neumí mňoukat a jen piští, koťata jsou po ní. A mína by pořád jen žrala. Jakmile jde někdo do kuchyně, už je pod nohama a kníká a žadoní o kus žvance. Navíc v noci vejde do ložnice a kníká aby mohla jít ven. Jsem v posledním stádiu udělat z ní fotku na zdi...
Včera jsem byl sezóně na masáži. Dostal jsem se pod ruce Polce Anežce a cítil jsem se, jakoby mi po zádech přejel Jožka s bagrem. Záda jsem měl hodně zatuhlá, uznávám, ale odpo mě bolela tak, že jsem si nemohl ani pohodlně lehnout. Dneska už jsem v pohodě, ale včerejšek nic moc.
Už jsem mpoprvé zatopil doma v kamnech. Přece jen se ochladilo, podzim je tady a večer je u kamen příjemně. Zítra vyměníme děravou trubku topení a začnu topit už i v kotli, přece jen tady dva týdny budou hosté a už nejde netopit.
Tento týden má čeledín Láďa volno a o koně se starají holky a ráno my. Tak zase voda, seno, jako za časů před Láďou. Od pátku, kdy odjeli lidi, se dneska poprvé cítím oidpočatý a v pohodě. Tak se psychicky i fyzicky připravit na další dva týdny a pak je skoro furt volno...
Máme vlastně první fotku čeledína, je u koníků spokojený.


Krásný víkend

28. září 2015 v 18:57 | Marcel
V pátek jsme si trochu pouklízeli a pak poslouchali to krásné ticho, které tady vypuklo. Ivča navíc odjela s holčičkama do Novohradek na závody a já byl dopa úúúplně sám. Bomba, když k tomu přičtu, že večer dávali v televizi dokument o českých expedicích v Himálaji.
V sobotu ráno jsem sedl do auta a jel se poprvé podívat na Ivčiny vytrvalostní závody. Nádherné prostředí Novohradských hor, příjemná atmosféra doplněná závodnickým stresem a viděl jsem vše, co jsem chtěl. Dorazil jsem čtvrt hoďky před startem, počkal si na konec prvního okruhu a viděl jak probíhá veterinární kontrola koní. Ty se musí stabilizovat do stavu maximálního tepu 64 za minutu (klidový tep je okolo 40 a při závodě pak 120 až 160) a musí klusat na daném úseku bez náznaku kulhání. Veterinář pak kontroluje ještě oči a zuby (tam nevím proč, oči nesmí být krvavé) a pokud je vše v pořádku, za 40 minut se startuje na druhých 30 kiláků. Závody byly krásné i v tom, že závěrečných 20 minut bylo pro diváky nataženo v dohledné vzdálenosti a vlastní favoriti se mohli takto sledovat. V průběhu druhého okruhu jsem se byl projet na kole a asistoval na třetí chladící a občerstvovací stanici a pak rychle dojel do cíle, kde jsem opět byl u veteriny. Ivča s Jaminou jela na pohodu, co jsem viděl vesele rozprávěla s kolegyněmi v sedle a byla devátá z 16, kteří dojeli. Krásný výsledek. Srandou je, že Jamina je původem kůň z Rakouska a tam sledují její výsledky. A Ivča je prý letos v rakouských vytrvalostích na šestém místě ročního žebříčku...
Neděle byla klidová, Ivča chodí jako naprcaná bělice, lýtka jsou zase úplně v háji. Mažu a obsluhuju, Ivča skoro celý den proležela a prospala. Proč to dělá, když je pak tak vyřízená Mrkající...
Pondělí už bylo nadupané. Ivča ráno učila na koních a zužitkoval výsledek nedělní procházky s Čiky, našel jsem asi dvacet babek a dneska udělal krásnou kulajdu. V jedenáct přijeli zájemci o svatbu v červnu, pak dorazila Hanka s Větrníkem, další zájemci o svatbu a Ráďa s Mifou cestou z Lipna na čajíček. A najednou je půl šesté, jdu sledovat jak Honza hraje třetí soutěžní zápas, teď je sedm a vlastně večer. Ráno na masáže, už se těším, i když se masérky trochu obávám...

Týdenní "dovča"

24. září 2015 v 20:22 | Marcel
Mám za sebou na týden poslední vaření, adapťáky jsou v polovině a zítra bpo snídani odjíždí. My máme až do pátku bez lidí, to se začínám chystat na sobotní svatební after párty.
Zavděčit se patnáctiletým šlahorkům s jídlem je těžké, ale oproti fiflneám z první poloviny týdne jsou tihle celkem v pohodě. Dneska jsem poprvé, ano poprvé, vařil klasické knedlo vepřo zelo. Až na prý moc kyselé zelí to bylo velmi dobré. Jak jinak Mrkající. Celkem se těším, že si od vaření odpočinu a chytnu zase chuť. Čeká nás posledních 17 dní, zato vkuse, včetně onoho večírku a svatby pro 60 lidí.
Těším se v průběhu příštího týdne i na jiné normální práce, třeba řezání dříví, úklid v dílně a pomalou přípravu na její přestěhování. To bych chtěl zvládnout do vánoc, tak uvidíme.
Dneska jsme museli znovu natlakovat darling, stykač spínal strašně rychle a byla to zátěž pro čerpadlo.
Příští týden budeme měnit trubku topení mezi sklepem a apartmánama, někde teče a zkusíme vyřešit i netopící žebřík na holčičích sprchách. Vypadá to na spálené topné těleso. To ale dlouhé a bez demontáže žebříku ze stěny a vypuštěné celých sociálek to nelze. Poradím se s Láďou a uvidíme.
Zétra Ivča odjíždí na své další závody, doposud nejdelší. 60 kiláků v sedle, možná se tam v sobotu pojedu s kolem podívat a protáhnout tělo v Novohradkách.

Po koncertu

21. září 2015 v 8:05 | Marcel
Minulý týden byl opět dost rychlý. Dva adaptační třídenní kursy se střídáním ve středu před obědem, odjezd v pátek okolo poledne a velké přípravy na sobotní koncert, když jsme absolutně netušili, kolik přijde lidí. Dělal jsem guláš, kulajdu a bramboračku, nakládal hermelíny. Jirka s Láďou postavili pódium na půdě, pro případ špatného počasí. Pepča s Kájím a Honzou pak hlavní pódium na louce u rybníka. Kluci ještě navozili židle a lavice, já dolaďoval kuchyni a bar a odpo to vypuklo. No, zase taková rána to nebyla, dorazilo okolo 60 lidí, ale koncert byl velmi příjemný, Více než dvě hodinky hraní a zpívání, povídání, spokojení byli všichni. Po koncertě se vše krásně dojedlo a večírek byl asi do dvou hodin, a to Samson několikrát prohlásil, že už musí jít spát, protože brzy musí odjet. V každém případě snídani už tady nedal...
V neděli rychlá vyjížďka na kolech, holky našly v lese pár hub a udělaly báječnou polívku a jít se vyspat...
Dneska nám najíždí zase adapťáky. Tak jkeště pět dní s dětmi a od pátku do pátku máme volno, co s ním asi budeme dělat???


Volno je za námi

14. září 2015 v 21:44 | Marcel
Čtyřdenní relativní volno máme za sebou a na statku 30 prvaček z Budějovic. Když jsem to říkal Honzovi, že odjíždí a příjíždí kotěnky, jen smutně protáhl obličej.
V sonotu večer na oslavce kulůatin našeho kováře mi nějak divně zalehlo v uchu, včera jsem byl furt unavený a dneska mě bolelo ráno v krku méně, zato levé ucho více. Nebylo zbytí, nasadil jsem si prášky, které pomohly Pepčovi v Nepálu, musí pomoct mně tady.
Dopo jsem měl s učitelkama krátkou schůzku na téma jídlo - v příštích třech týdnech tady budou převážně holky, tak ať vařím věci, které budou jíst a bude to v jejich záběru chutí. Tento týdne máme hotový, ve středu začnu řešit příští týden kvůli objednávkám. Dneska byly holky v pohodě, zítra mají kuřízek a jehodové knedlíky, to by mělo taky sednout. Pak si paní učitelka objednala vrabce s br knedlíkem a špenátem, tak jsem zvědavý.
Tento týden měl být pro mne hodně kulturní - dnešní kino a film od Radka Jaroše jsem odpískal a léčím se. Ve čtvrtek je na Hluboké povídání na téma Nepálské Šangri-la, tam bych rád šel a v sobotu Samson. Vysoce kulturní alespoň závěr týdne.
S Ivčou jsme dopo v kuchyni před Zdeničkou řešili situaci po výpovědi Marcely. Sice se hodně v kuchyni oháním, dělám snídaně i večeře, ale je tam tak nějak pohoda. Nesnažím se řešit napětí, které tam poslední tři měsíce před výpovědí Marcely bylo a co si budeme mezi námi chlapy povídat, pracovat s jednou ženskou je lepší, než se dvěmi... Marcela byla skvělá, ale zpětně mi dochází, že ty poslední dva až tři měsíce opravdu nebyly v klidu a z její strany byl směrem k nám nějaký problém. Snad si ho nástupem do obchodu v Dřítni vyřešila, přeju ji po tom, co nám řekla jen vše dobré.
Vzhledem, k tomu, že jsou btady jen kotěnky jsem zvědavý, jetsli nějakou napúadne, že když jsou holčičí oranžové sprchy plné, je možno využít i ty modré klučičí. My s tím nepočítáme, takže si to hgolčičky uklidí samy Mrkající.
Zmiňoval jsem obavy z návštěvy sobotního konertu Samsona - z několika stran se k Ivči donáší, že lidi s návštěvou počítají, tak by to nemělo být úplně špatné. Ale uvidíme, nestahujme kalhoty, pokud je brod v sobotu...

Úklid kotelny

11. září 2015 v 17:34 | Marcel
skoro celou přípravu na zimu s kotelnou mám za sebou. Dneska mi Jirka pomohl zvednout ocelový poklop na kotli a průduchy vůbec nebyly zanesené. z víka kotle jsme sebral kyblík popílku, druhý byl v popelníku a jal jsem se čistit i komínová dvířka. Tam toho bylo nejvíce, ale ne jen popele a sazí. V obou dvířkách bylo dohromady 25 mrtvých ptáků. Díky horku a popelu nebyli rozložení, ale i tak to bylo mooc příjemné čištění. Nejpříjemnější skutečnost na celé přípravě kotelny na topnou sezónu je, že včetně pozametání podlkahy mi vše trvalo hodinu a půl. Uhlí dovezli už včera, prvních 50 metráků, ale ochladit by se ještě nemuselo.
Byl jsem se podívat na střeše sociálek, je popraskaná a musíme koupit kus terpapíru a zavařit zíry. A určitě by střeše prospěl okap pod střechu, ze které teče na ni poměrně dost vody.
Jirka s Láďou dneska ještě sekají v Nové Vsi, večer by měli dovézt traktůrek a počasí byo víkendu mělo přát sekání přední i zadní loučky. Dneska ještě pršelo, ale už svítí sluníčko. A podle předpovědi musíme začřít uvažovat, kdy si vybereme druhý dárek ze stříbrné svatby, vyhlídkový let nad statkem a okolím.

Ano šéfe v učňáku

10. září 2015 v 22:19 | Marcel
Koukám po dlouhé době na Zdendu a velmi krátká poznámka - nikdy by mne nenapadlo uvařit kuřecí stehno s červeným zelím a houskovým knedlíkem. Asi jsem z Ostravy vychováván jinak, ale tohle mi přijde brutální kombinace. Na druhou stranu, tento díl se točí v učňáku v Ústí nad Labem...

Volno a tělo to ucítilo

10. září 2015 v 18:29 | Marcel
Včera odjela skupinka prváků hasičů a my máme do neděle volno bez lidí. Už v úterý večer jsem se necítil v pohodě, vščera mi bylo blbě a dneska jsem odpo proležel, tělo si prostě řekloo o odpočinek., Jen musím do konce týdne vyčistit kotel, aby byl připravený na topnou sezónu. Uhlí nám dneska přivezli, dopo jsem v kotelně jakž takž uklidil, teď zbývá ve dvou dundat víko z kotle a projet trubky ocelovou štětkou.
Druhým problémkem je, že v kotelně je s největší pravděpodobností u jednoho z odvzdušňovacích ventilů problémek a kape, kape.. Láďa přijede po neděli, sám do toho arději sahat nebudu.
Jirka mi dneska přivezl z lesa popadaná tlusté větve, musím si je pořezat a být připraven na topení doma v kamnech. Zase nám teče do holčičích záchodů, střechu musíme potáhnout další vrstvou terpapíru. Tráva povyrostla a o víkendu má být pěkně, bude potřeba louky polítat v sekačce. Když to tak čtu, nevypadá to úplně na volný víkend. Do toho všeho přijede Jožka a bude pokračovat na jízdárně, do toho jsme se rozhodli, že rovnou kopneme i přívod vody od vrtu do kotelny, ať je to rozkopáno vně statku při jednom...
No, tak tady žijeme a těšíme se za týdne v sobotu na koncert Samsona u nás, bohužel to zatím připadá na velmi komorní akcičku...

Zlatí středoškoláci

3. září 2015 v 11:28 | Marcel
Po mnoha týdnech, kdy ny statku byly jen děti, máme začátek sezóny adaptačních kursů a tudíž tady máme středoškoláky. To už je jiné kafe, dá se s nimi rozumně mluvit, už jakž takž uvažují vlastní hlavou a hlavně není všude pořád hluk. Hlavně ráno, když člověk vyjde z domu v sedm ráno není dvůr plní řvoucích malých dětí. Šlahorci už si váží toho, že mohou spát déle a náležitě toho využívají Usmívající se.
Vaření je pro ně taky lepší, i když je to trochu sázka do loterie, protože člověk neví, jetsli habáni budou jíst jako bezedná díra, nebo normálně. Začalo to normálními porcemi, tak se snad trefím i nadále.
Práce na jízdárně pokračují vyrovnáváním, Jožka s Jirkou dneska začali pokládat pražce po obvodu jízdárny. Dílo roste před očima.
Ivča jede za chvilku ke kadeřnici, aby byla o víkendu na celostátní přehlídce hříbat krásná, jak sama říká. Víkend bude mít na starosti na statku Matěj, protože já s Honzou jedeme do Jeseníků, Matěj má zraněný prst a lezení po skalách to s ním prý není. Možná si myslel, že bude mít pohodičku a klídek, ale aby se nenudil potvrdila mu Ivča ze soboty na neděli ubytování pro 30 basseballistů z Jablonce. Bude to mít bez večeře, ale s hospůdkou pro rodiče a ranní snídaní.
Se současnou skupinou jsou tady 3 vozíčkáři a my poznáváme, jestli i se štěrkovou cestou a úzkými chodbičkami náš objekt vyhovuje, jsem zvědavý na zpětnou vazbu.