Červenec 2015

Kuchyňská jízda

31. července 2015 v 10:42 | Marcel
Spanilá jízda kuchyní pokračuje a to navíc občas s bonusem. Předevčírem měl jeden tábor barevný den, tak jsme s Honzou připravovali barevná jídla. Černou květákovou polívku, červené brambory a zelené kuřecí řízky. Pěkné pokoukáníčko. A protože nějaké brambory zbyly, chtěl jsem z nich další den udělat bramborové knedlíky. A... Nepovedlo se. Asi málo mouky, úplně se rozvařily. Tak bylo knedlíků čut čut a instruktoři museli dostat houskové. Večer jsem dělal špagety a množství jsem odhadl tak, že nezbyla ani špageta a malý kopeček boloňské omáčky... Oba tábory napřeskáčku jdou na výlet, svačinky si naštěstí dělají sami, mazat 80 housek bychom se Zdeničkou nedali. Dnešek je volnější, kuře na paprice a bradavice jdou pryč. Zato večeře bude masakr, jahodové knedlíky poletí komínem...
Nic jiného moc nestíhám, jen večer tenis s Honzou. Včera jsem si ho protrpěl, dostal jsem i kanára a po tvrdé hře jsem si dneska musel nechat Honzou koupit novou raketu... Doufám, že tak nebudu hrát za týden, kdy máme turnaj deblů...

Někdo nám žere nože

28. července 2015 v 9:50 | Marcel
Pondělní ráno bylo velmi překvapivé a nepříjemné. Po více než třech letech nám zcela nečekaně Marcela dala výpověď s odůvodněním, které jsme nikdo nepochopili. Zvládáme to se Zdeničkou ve dvou s podporou instruktorů.
Na statku teď máme dva tábory současně, Bradavice a Přírodovědný s celkovým počtem dětí 54 a k tomu 11 instruktorů...Takže celkem mazec. Při takovémto množství lidí nám už chybí talíře i příbory, vše doplňujeme, jenom nože doplňujeme opakovaně a pořád. Někdo nám je asi žere... U vstupního povídání jsem se pro jistotu ptal, jetsli někdo nemá nějakou stravovací "úchylku". Jeden chlapeček mi řekl, že nejí maso. Včera byla k obědu rajská s masovými koulemi a chlapeček si nechal nandat 3 koule. Však my ho to maso jíst naučíme...
Minulý týden jsme byli s táborem v Novohradských horách a na Vltavě, vraceli jsme se ve středu večer zmoženi sportem i horkem a ve čtvrtek jsme očekávali závoz zboží, protože už na páteční oběd jsme neměli nic. Marcela měla volno a zapomněla udělat objednávku... Takže mezi programem jsme doháněl obchoďáky a dělal soupis zboží na objednání. V kuchyni byla na pár dnů kamarádka Johanka amy pekli maso. Ctěl jsem ho péct dlouze na nižší teplotu a od programů odbíhal ho kontrolovat a podlévat. Najednou hups, trouba vypnutá, maso se na večeři nemělo šanci dopéct. Nikdo ji nevypnul Mrkající. Až druhý den jsme věci přišli na kloub - Johanka naznajíc troubu chtěla v dobré véře přidat na teplotě a otočila třetím čudlíkem, kterým trobu vypnula. A teplota se reguluje jen vrchními dvěmi... Hlavně, že bylo vyřešeno a nebylo to jako s vypadnutým klíčem v koupelně zamčené zevnitř...

Záhada zamknuté koupelny

16. července 2015 v 9:13 | Marcel
Čoklaři jsou oproti minulému roku úplně v pohodě, chybí totiuž dvě rodinky... Jen mají stejný problém jako vloni - na odpolední procházce se vždycky někdo ztratí a k večeři doráží se zpožděním asi 45 minut. To už ale mají opozdilci své porce připravené na přikrytých talířích k ohřátí.
Minulý týden byl Honza v Ostravě a v rámci tréninku si vybněhl na Lysou horu. Nahoru za 1:20, dolů za hodinku a ještě dva dny ho bolely svaly, o kterých prý vůbec nevěděl.
Jeden den jsme se dlouho nemohli dostat do první koupelny doma. A nikdo z nás nechyběl, aby tam byl zamknutý. Po několika desítkách minut po zjištění jsem vysadil Matěje do okýnka a ejhle - koupelna byla zamčená zevnitř a klíč vypadlý na zemi v koupelně. Moc racionálních vysvětlení neexistuje...
Většinu času trávím v vkuchyni, teď jsme ale na dva dny museli s Honzou a dvěmi instruktory odjet do Novohradských hor nachystat jeden tábor začínající v sobotu. Když jsme si oťukali místa, kde budeme a zjistili předpověď počasí, tropické dny, tak to bude extra zajímavý týden... Ale aspoň jsme na chvíli vyčistili hlavy. Řeším ale problém, Matějovi v Budějovicích vykradli sklep a ukradli jedno z mých kol, samozřejmě nebyli šlahorci pojištění. Tím pádem Honza nemá kolo, na tomto vypůjčeném se jet opravdu nedá. Sháníme jiné kolo a asi nás nemine cesta do města za koupí nového kola.
Perlička z jedné restaurace v Novohradkách - v nabídce mají novinku mezi perlivými vodami - Bonagua... Po objednání samozřejmě přinesli obyčejnou Bonaqu.

Pařící skupina

11. července 2015 v 13:02 | Marcel
Před chvílí odjela skupina 25 rodičů s dětmi, pohodoví lidé, jen neskutečně pařili. Dlouho do noici, spíše do ranních hodin, jednou až do svítání. Sice měli hodně pití svého, ale na baru měli taky slušné účty. Nejdůležitější je, že se jim u nás líbilo a rovnou si objednali týden za dva roky, začátek prázdnin. Příští rok už mají rezervaci někde na Moravě. Jedna paní se nechala slyšet, že to bylo asi nejlepší, co zatím zažili. Skvělá zpětná vazba.
V kuchyni jedeme trochu v nouzovém režimu. Se mnou dělá věci změna tlaku díky změnám počasí, Marcelu chytly hodně záda. Teď to šlo, byla jen polopenze, ale od zítřka najíždíme na plnou penzi.
Nic extra do deníčku se nestalo. V úterý měli objednanou grilovačku kuřecích stehen a nechtěli to v troubě. Koupil jsem nový gril na uhlí a Matěj griloval na dvou, na našem starším plynovém. Nicméně jsem kuřata stejně předpekl v troubě, aby to bylo rychlejší. Grilovačka pro 52 lidí by se mohla dost protáhnout. Použil jsem konečně medovou pochoutku na maso a jak jinak, chutnalo Mrkající.
Dneska odpo najíždí 31 čoklařů se svými miláčky a protože jsem vloni jejich nájezd moc nedával, připravil jsem večeři už teď, převleču se a vyrazím někam do pryč na kolo. Unavit se jinak a vyčistit hlavu.

Prosím, nevíte, kde je pošta?

6. července 2015 v 20:35 | Marcel
Vrátili jsme se s Honzou po týdnu z plavby po holandských mořích na historické, přes 100 let staré plachetnici a celý týden se úžasně povedl. Počasí možná až moc horké, ale čtyři dny z pěti foukalo (dva velmi a byly to krásné jachtařské dny), parta lidí úplně skvělá, jen kapitán se moc nepovedl. Ale to je jiná kapitola. Zážitků samozřejmě hodně, ale jednou z třešínek byl Honzův náběh na smeč u staršího Holanďana, který navíc vůbec nezná naši hru s dětmi a některými učitelkami. Co chcete odpovědět na otázku "Nemáte hadr?" - "Ano nemám" nebo "Ne nemám"... Stejně tak "Můžu hadr?" - "Můžeš. Namalovat, ukázat, předvést...". A Honza se při hledání pošty v krásném přístqvním městečku zeptal anglicky domorodce :"Prosím, víte kde je tady pošta?" A pán mu odpověděl: "Ano, vím." Po chvíli mlčení pán doplnil: "A chceš, abych ti to řekl?" Mrkající No není to krásné, jak se i mistr tesař utne?
Na statku fungujeme naplno, i když v těch vedrech naštěstí na půl plynu, protože máme pouze polopenzi. Skupinka je navíc báječná, takže jim můžemne večer nechat pípu a jít spát. Točí si a čárkují sami. Navíc se do výčtu našich návštěvníků - celebrit přidává kapitán nártodního týmu v curlingu.
Ivča byla dneska na svých druhých oficiálních vytrvalostních závodech na koních a po prvním bronzu byla teď osmá z 24. Objektivně zdůvodnila umístění konkurencí a selháním týmové spolupráce ze strany kolegyň v samotném závěru, přesto si děláme srandu, že prostě neobhájila pódium Usmívající se.
Neskutečně doceňujeme náš rybník. Mít možnost se několikrát denně ochladit ve vodě těsně sousedící se statkem je boží. Oproti Severnímu moři a koupání v něm je to sice kafe, ale pořád osvěžující.