Červen 2015

Včelařem

27. června 2015 v 17:36 | Marcel
Dnes jen rychle a krátce. Od čtvrtka mám včely, 4 včelstva, včera jsem poprvé krmil - cukrový roztok s vodou, do každého úlu 3 kila cukru s vodou ve velké flašce. Za chvíli odjíždíme na týden na moře.
Malá vzpomínka na poslední večeři pro děti před svatbou Alči. Naplánovány jahodové knedlíky a dřívější čas, protože děti si půjdou opékat buřty. Po otevření mrazáku si uvědomuju svůj fatál - byly tam dva kartony jahodové a jeden s čokoládou, ale ty jahodové byli mroži, zmrzliny. Namísto, abychom si práci ulehčili, dělali jsme pro 40 dětí a pět učitelek skoro 100 palačinek. Namísto půl hodiny práce hodina a půl u plotny...
Tak čauky za týden.

Mladý nadějný včelař

24. června 2015 v 20:27 | Marcel
Ano, přesně tak jsem pojmenován i v dotaci na pořízení úlů a včelstev. Dotaci mám schválenou a včera jsem začal - nakoupil a přivezl si úly a základní vybavení. V obchodě byla paní znalá věci a po první a jediné otázce ("smetáček máte?") a mé jasné odpovědi "Já nemám ale vůbec nic" začala sama sepisovat a skládat věci potřebné. To, že nejen že nic nemám, ale taky vůbec nic o tom nevím jsem už nezmínil. Ta obrovská hromada věcí pro 4 kompletní úly a ještě mnoho věcí navíc mne za pár měsíců bude stát 17,- Kč. Platil jsem sice 16.817,- korun, ale 16.800,- dělůá schválená dotace.
Včera jsem byl u přítele Čipery (šéf místních včelařů a přítel je základní včelařské oslovení na schůzkách, podobně jako skauti si říkají bratře), ten mi ukázal nevědecké a rutinní sbíjení rámečků do úlů a jejich vydrátkování. Doma jsem pak s Jirkou 20 rámečků udělal asi za hoďku a půl, dneska jsme úly natřeli, sestavili, odvezli na své místo na stojan, který už Jirka vyrobil. Úly fotil Jirka a až pošle fotky, ukážu. Zítra dopo jede za přítelem Čiperou rámečky vyplnit mezistěnou, což je voskový plást, na kterém se bude množit včelstvo a budou na něj přinášet med (myslím :-). Dnešní diskuse u natírání úlů mne donutilo jít si nastudovat, jaký je rozdíl mezi kompletním včelstvem, které nedostanu, a oddělkem, které si koupím. Oddělek nemá vlastní královnu, chvíli žije ve stavu nouze a protože královna se vylíhne ze stejných vajíček, jako dělnice, ony dělnice si vyberou, které vajíčko z oddělku bude to královské a budou se o něj starat tak, že z něj bude královna nového včelstva. V každém ze čtyř úlů jedna... Co mne čeká v nejbližších dnech se dozvím zítra...
Jedna ze vzpomínek na svatbu - v neděli odpo jeli Honza, Matěj, Marťas a Alčina sestra přezdívaná Uršula (podle Harryho Pottera a vzhledu Ufňukané Uršuly na dívčích záchodech) do kina. Po příjezdu se Honza přiznal, že ho v kině začalo po dlouhém víkendu hooodně sušit a neměl se čeho napít. Vedle něj sedící chlapeček naopak pil až moc a musel jít v průběhu filmu čůrat. Kelímek měl však chlapeček nedopitý. Honza využil chvilky a ulevil chlapečkovu kelímku i své suché puse...

Svatba

22. června 2015 v 16:00 | Marcel
Vařil jsem pro mne nejdůležitější jídlo v životě a povedlo se - svíčková, hovězí maso, karlovarský knedlík, hovězí vývar... Dopo jsem byl celkem nervózní, hodně, ale obědem to ze mne spadlo. Na řízcích se toho m oc zkazit nedá, rolády a paštiky byly hotové a hlavně všem chutnalo. Spadl mi neskutečný kámen ze srdce. Nicméně to vše nebylo úplně jednduché:
- při svatebním obědě došel biogon na tlakování piva. Zapojil jsem sice kompresor, ale pivo dost pění. Naštěstí byl můj dodavatel plynu náhodou nedaleko, do hodiny jsme měli bombu novou.
- obřad byl naplánován na třetí hodinu, od půl třetí do půl čtvrté lelo jako z konve. Alča s Kájím jsou asi jediný novomanželský pár, který si řekl ano na půdě. Paní matrikářka vtipně poznamenala, že ta půda se jim hodí k příjmení - Myšákovi... Pana starostu jsme odzbrojili odpovědí na otázku, jak dlouho jsme půdu chystali, že je úžasná. Po sdělení, že asi 15 minut jen polkl nasucho.
- ženich si asi hodinu vůbec nevšiml, že mu kluci unesli nevěstu. Taky ho to v Chlumci na hasičské oslavě stálo tisíc.

Na další historky budu ještě postupně vzpomínat. Kaňkou na víkendu je dnešní návštěva hasičů z Chlumce. Prý jim nechutnal guláš, nad kterým se svatebčané olizovali a dnešní gympláci taky. Nevím, co čekali, oheň z pusy??? V pátek to jedeme řešit.

Předsvatební nervíky

17. června 2015 v 16:19 | Marcel
V soboptu nás čeká asi nejvíce náročný den, co jsme tady. Pro Kájího s Alčou děláme svatbu a v Chlumci zázemí pro výročí hasičů a setkání rodáků. U nás 60 lidí, v Chlumci okolo stovky, začínám z toho být nervózní více než dost. Hermelíny jsme si naložil včera, maso na svíčkovou dneska, paštiky a rolády jsou taky hotové. V Makru jsem udělal největší objednávku v historii. Mám z toho nervíky, navíc netuišíme, kolik do Chlumce přijde lidí, jestli jsme objednali dost pití, alko i nealko... A teď, stejně jako přede dvěmi týdny problém se závozem piva. Prazdroj na začátku sezóny změnil počítačový systém a mají chaos a bordel v závozech. Na naši stříbrnou svatbu dorazil závoz v pátek v sedm večer namísto ve čtvrtek kolem poledne. A to po mnoha urgencích Ivči.
Jirka dneska udělal podstavec na úly, musíme je koupit a začít včelařit. Taky dost hukot, v průběhu sezóny.
Kocourek Samo se stal vášnivým lovcem. Kromě několika myší denně, které nám pravidelně nopsí ke dveřím ven nebo do ložnice chytil včera malého zajíčka. A celého ho v průběhu dne sežral... Včetně kostí...
Sotva mám svého zaměstnance, už jsem udělal fatál s výplatou - omylem jsem zadal příkaz z mého soukromého účtu, na kterém jsem neměl peníze. Mělo to jít z podnikatelského. Jsem prostě myšlenkama už u sovoty.
K tomu všemu nás v pondělí navštívila hygiena. A podruhé za sebopu jsem to vyžral sám, Ivča byla v Praze. Vše dopadlo dobře, jen jsem se klepal ještě dvě hodiny po jejich odjezdu. No, nenudíme se, tento týden patřčí k těm hodně výživným...

Víkendový klid a opravy

13. června 2015 v 19:27 | Marcel
V pátek dopo odjely děti a zavládl klid. Neskutečný, měsíc a dva dny po návratu úplný klid. Holky uklidily pokoje, já kuchyň a pomalu jsem se vrhl na opravy po provozu. Dát zpět rohový obklad na chodbičce k sociálkám, který někdo urval tím, jak prohlásil, že o roh zavadil... Na apartmánech nešly zavřít dveře na záchod, byly vzpříčené. Vzpomněl jsem si, že už jsme to řešili a obložka futer se odchlipuje, tak jsem to opravil dvěmi silnými kopy do futer. Honza z Budějovic přivezl barvu a já tedy mohl nabílit stěnu na pětce. Chlapeček se v noci posral a ruku si utřel o stěnu... Tak jsem s barvou rovnou obešel stěny na chodbičce sociálů, tam je to vždycky okopané, osahané, omatlané.
S Honzou jsme ve čtvrtek večer otevřeli tenisovou sezónu a hra nevypadala špatně. Včera jsme jeden set čtyřhry prohráli po tragických chybách, jeden vyhráli kanárem a pak hráli proti sobě. A dneska jsme oplatili včerejší prohru o několik tříd lepším výkonem.
Ivča doma uklízí různé kupy dlouho neuklízených věcí a já mám odpočinkový víkend. Při tom zápřahu, který mne zvláště od středy čeká, si prostě dáchnu. V sobotu bude u nás svatba a navíc chystáme guláš, klobásky a párečky pro asi 120 lidí v Chlumci na oslavu 110 let od založení hasičů... Neděle odpo bude vysvobozením. Nemohli jsme to ale odmítnout. Chlumečtí za námi přijeli s tím, že nám to jako místním nabízejí jako prvním. Když nám po čtyřech a půl letech řeknou, že jsme místní, tak je to jedno z nejvyšších možných vyznamenání!!!

Kulinářské novinky

12. června 2015 v 9:12 | Marcel
Nechceme v kuchyni spadnout do stereotypu a snažíme se vymýšlet nová jídla. Mnohdy nás k tomu nutí i vegetariáni, tento týden 6 dětí a dvě učitelky. Normálním jedlíkům jsme vařili vrabce a pro vegoše jsme se snažili udělat sóju alá vrabec. Dělali jsme co se dalo, učitelkám chutnalo, děti to asi neznají, nebo nevím, co jí doma. Sóju jsme pak použili i do číny a to bylo výrazně lepší. S nepálským kari chutnala i mně. Na druhou stanu jsme zbytky po dětech daly Čikině a ani ta sóju nežrala... Novinkou mezi polívkami je rajská. Poitřeboval jsem sdělat zbytek protlaku a napadlo nás, že máme staršnou chuť na rajskou polévku s kapáním. A že se povedla, nemusel jsem k obědu už nic jiného... Dalším doposud nevařeným jídlem je smažený květák, ale to je obecně klasika.
Včera jsme měli veselo v kuchyni těsně před obědem. Deset minut před příchodem dětí praskla žárovka v digestoři. No, nejenom že praskla, ona celá pukla a sklo bylo v polívce. Včerejší oběd byl tedy bez polévky a kotel brambor Marcelka kousek po kousku omývala pod tekoucí vodou. Ještě že měly učitelky pro tuhle havárku pochopení...
Stejně bych rád věděl, co vegetariánské děti jí doma, tady si mhody brali jen suchou rýži, těstoviny, brambory bez květáku. Je to prostě svět, který nechápu.

Psí horor

11. června 2015 v 7:49 | Marcel
Včerejší večer byl dost šílený. Byl jsem sám v kuchyni, Marcelky mladej měl poslední fotbalový zápas, připravoval jsem jahodové knedlíky (opět 9 kilo knedlíků pro 35 dětí a 4 učitelky) a volá mi Ivča: byly na vyjížďce s kamarádkou a dvěma holkama z kroužku a za cestou směrem na Rachačky je napadli dva psi. Jede kůň, po kterém ve velkém stylu vyjel vlčák, se splašil, sundal Verunku a pronásledován čoklem utekl. Hned jsem běžel k výběhu a Karamelka pod sedlem stála doma u výběhu. Čokl byl ve výběhu a dorážel na koně. Do parády si ho vzal Indy a dvakrát nebo třikrát ho pořádně nakopl, dalších několik ran dostal čokl od elektrického ohradníku. Po poslední ráně kopytem se ztěžka dostal přes oba ohradníky a dostal ještě několik elektrických ran a schlíplýma ušima se vracel nahoru k lesu. To už se vracely holky, hned jsem Ivči volal, že jde čokl směrem k nim a nahoru vyrazil i Honza s bassebalovou pálkou. Nicméně pokopaný pes se dalším koním i lidem zdaleka vyhnul. Honza trochu litoval, že na něj nenarazil, asi by dostal další těžkou ránu, teď ale od bývalého bassebalisty...
Při incidentu pes prokousl Verči botu a kousl do nohy, Karamelku kousl taky do nohy a s honzou jsme v krvavém fleku pod okem objevili kus jeho zubu. Zbytek holek i koní byl naštěstí v pořádku, jen byli všichni otřesení a naštvaní. Holky poznaly majitele a paní majitelka sama volala, prototže koně máme široko daleko jen my. Dohra pak byla mezi tatínkem Verči, majitelkou a přivolanou policií, protože když tohle udělá pes jednou, může to udělat pokaždé. Paradoxem je, že holky minuly paní se psy na začátku lesa a ona je pustila až ve chvíli, kdy koně byly několik set metrů daleko.
Večer jsme seděli s Ivčou vzadu na našem sezení a kvitovali, že máme doma po víkendu tak dobré pití...

Drtuhá svatba

10. června 2015 v 14:43 | Marcel
Závěr minulého týdne byl dost hektický ba začátek tohoto pak ve znamení najetí do normálních kolejí. Od minulé středy do pátku jsem připravoval jídla v kuchyni a statek vůbec na sobotní mejdan. První lidé přijeli už v pátek, mimo jiné i Johanka, která vedle sobotní obřad. Museli jsme si spolu sednout a dohodnout a odsouhlasit průběh obřadu. Druhá verze byla pro mne i Ivču přijatelná a Johanka s naším souhglasem byla taky v pohodě. V sobotu jsme poměrně rychle dopoledne začali srovnávat hladinku a najížděli další a další kamarádi. Do kuchyně jsem měl až na drobné výjimky vstup zakázán a díky horku jsme všichni dodržovali mpitný režim. Důsledně Mrkající. Dorazili kamrádi ze Zvole i z florbalu, z hor, z doby starostování, i ti, které jsme poznali až tady. Celkem asi 70 - 80 lidí. Obřad v asi největším horku dne proběhl zdárně i díky tomu, že mi Ivča při sestupu z koně spdla do náruče a ustál jsem to tak tak. Při Johančině dotazu na prstýnky ten svůj Ivča zapomněla přinést... Celý obřad skončil tím, že Honza s Matějem Hodiuli Ivču do rybníka, já tam skončil s nimi, každého v jedné ruce. A díky za to, protože jinak bychom focení a předávání dárků na louce těžko vydrželi...
Mejdan s hudbou trval dlouho do noci a nedělní ráno nebylo úplně nejlehčí. Ale daleko příjemnější než to Honzovo o den dříve - Honzík slavil v pátek dvacetiny a hooodně to přepískl. Ještě pět minut před našim obřadem ve tři odpoledne klečel v koupelně...
Pár kamarádů zůstalo do pondělka, takže až v pondělí jsme všichni najeli na klidový režim a dostali se trošku do krize. Ale mejdan stál za to...

Ono se to zamklo

4. června 2015 v 10:42 | Marcel
Přípravy na víkend vrcholí, včera jsem strávil den v kuchyni a dělal rolády, paštiky, základ na guláš a řízečky. Děti byly na výletě, ale navečer mne čekalo 60 řízků pro děti... Rukama mi prošlo asi 20 kilo masa, jako třešínku na dortu jsem vdečer ještě naložiul hermelíny...
Jirka s čeledínem sekají trávu, ať to máme vymazlené. Včera přijeli naši as nebýt mamči, jsem v kuchyni po večeři asi do desíti hodin. Dneska už dostala od Ivči úkol, pleje kastlůíky s kytičkama...
Zkraje týdne volal Honza, že máý problém s autem, když byl ve škole, zablokovala se mu zpátečka a teď nejde vyhodit. Chtěl kontak na nějaký servis. Odkázali jsme ho na Vlaďku. Pozdě odpo volal, že mu to odtáhli do servisu a po dvou hodinách zjistili, že je zamknutá řadící páka. A Honza si ji prý nezamkl, to samo... Napadlo mne, že by to mohlo být ono, ale protože vím, že ji Honza nezamyká, nahlas jsem to neřekl. No, slušně utracených 1.500,-.
Dětičky pod dohledem učitelů včera natahali k ohništi hromadu dříví, dneskja chtějí opékat buřty. Když jse tu kuzpici větviček viděl, pokoušely se o mne mdloby. Jednak jsme jim říkali, ať si donesou jen takové množství, které spálí, ale hlavně ty malé větvičky... Nicméně jsem jim poměrně jasně řekl, že v pátek ráno chci, aby byla louka vyluxovaná, protože se bude sekat a přebírali si ji uklizenou.
Dneska jsem jel do Olešníku zadem, lesem. A ejhle, míjel jsem se se starým panem škodičem Pomejem. Měl za autem vozík se sutí a jel do lesa. Cestou zpět jsme se zastavil, nafotil jsem si ho a nahlásím ho na obec a přestupkovou komisi. Není přece možné, aby si kdokoli svévolně vozil do obecního lesa suť. Tvrdil mi, že upravuje cestu, ale už je tam navezeno asi pět kubíků a nic se s tím neděje. Prostě si na cizím pozemku udělal skládku. A to je věc, která mi neskutečně vadí.

Máme slevu na telefon

2. června 2015 v 15:55 | Marcel
Už v Nepálu jsem tušil, že účty za telefon, můj i Ivči, budou netradiční, vysoké. Napadlo mne požádat O2 o slevu se zdůvodněním nutných telfonátů po zemětřesení, z výpisu a volaných čísel i destinací je prokazatelné, kde jsem byl. A že se volalo na linkách Nepál - Česko, Nepál - Dillí a Česko - Dillí. Kdybych to nezkusil, mrzí mě to. A už druhý den po mé žádosti volali Ivči a následně nám poslali mail - sleva 50% na roaming, což u Ivči bylo 1.200,- a u mne 920 Kč. Pěkná práce, dva tisíce člověk nenajde.
Tady nic nového, některé historky jsou nepublikovatelné a budou asi zapsány v tajném sešitě. Děti se s jídlem zlepšily, dneska večer to bude asi masakr - jhahodové knedlíky ajsem na to sám, Marcela je se synečkem na fotbale.
Pomalu se začínáme chystat na víkend, mám nakoupeno část jídla a využiju středu a čtvrtek, kdy děti budou celý den mimo, k přípravě a vaření. Nechci pak vše dělat na poslední chvíli.
Taky jsme s Ivčou řešili průběh "obřadu po 25 letech", raději jsem to odroičil s tím, že takový text mi nesedí. Je úterý večer a zatím nemám další variantu. V pátek to určitě tvořit ale nechci...