Únor 2012

Není neděle jako neděle

26. února 2012 v 21:04 | Marcel
Neděle je od slova nedělat... Od chvíle, kdy jsme se přestěhovali na statek je pro nás neděle většinou koncem pracovního týdne před odpočeínkem. Ovšem ne tak v létě. A už vůbec ne dnes.
Po včerejší zabijačce a Matějově dlouhém večeru na baru jsem ráno vstával abych uklidil na baru a Ivča po týdnu na horách k nachystání snídaně. A protože nám někde teče voda, vypnul jsem na noc čerpadlo, aby nebylo až tak moc namáháno. Ráno jsem ho šel zapnout a ejhle, v přívodní trubce díra jako po střele. Než jsem úplně pochopil, že máme průser, bylo v kotelně dost mokro. Chytáme vodu do hrnců, abychom udělali aspoň čaj a kafe na snídani a trochu vody pro lidi na umytí. Hned ráno voláme kamarádovi Láďovi instalatérovi a ten ochotně přijíždí, velmi kritizuje systém, jakým je tady voda udělaná a vše opravuje. Lidi mezitém snídají, dělí si výslužku ze zabijačky a naštěstí jsou chápaví. Okolo poledne je přívod vody opravený, nicméně kromě sociálek máme někde ještě jeden problém. Ráno jedeme do Prahy a vracíme se v úterý, čeká mě majzlík, kladivo a můžná i lopata a rýč. kdo hledá najde.
Odpoledne trávím v poloze na zádech, únava je dost silná, jsem rád za teplo z kamen a nicnedělání. Večer mám ještě sílu na jednu stolní hru s Honzou a Ivčou a pak už jen kniha...

Konec idylky

25. února 2012 v 17:03 | Marcel
Tak se výrazně oteplilo, odložil jsem bundu a i topení je jednodušší, stěny nejsou promrzlé. Ale tím jarní idylky skončila. Už mám vysvětlení, proč mi klesá tlak v darlingu i ve chvíli, kdy neteče voda. Stěna u klučičí sprchy je moká, na zemi kaluž vody, nasáklý koberec na chodbičce. Ve stěně je prasklá trubka vedoucí ke sprše. Teď nezbývá než doufat, že je to jediná prasklina. Je ale divné, že trubky ve stěnách, které jsou venkovní, nepraskly (doufám) a praskla trubka ve vnitřní stěně. Dneska jsem žádného instalatéra nesehnal, v pondělí jedeme pryč, tak v úterý se vrhnu na sekání. Do té doby vodu zavřu. Jen bych ještě asi potřeboval najít přesně místo, kudyma trubka vede. Nechci rozsekat celou zeď metodou pokus omyl. Nebo budu muset seknout do dlaždiček ve sprcháči s jít po trubce odtamtud... Nebo mít přístroj, který mi ukáže, kudy trubka vede. Tak jdu shánět detektor, kladívko a majzlík mám...

Poklidný týden

24. února 2012 v 7:04 | Marcel
Jak jsem psal, jsem celý týden sám doma. Vše kromě odpadu z baru už rozmrzlo a navíc s minimálními ztrátami. Takže týden trávím drobnými pracemi - na sociálkách vyměňuju popraskané hadice na záchodech a sprchách, konečně opravuju špatné kohoutky, na dvoře uklízím bordel, který byl skrytý pod sněhem. A že ho je... Desítky oven po Chiky, většina je zmrzlá a jde dobře nabrat na lopatu, pár jich ale slunícčko rozpustilo... Roztrhaný polštář - to je asi slabé slovo, rozcupovaný na stovky kousíčků, roztrhané krabice od mlíka, klacky a klacíčky.... Desítky minut s kýblem v ruce na několika metrech čtverečních. Od čtvrtka topím druhou větev, máme o víkendu první ze série zabijaček. A doma si topím v kamínkách. Už zase topí a hřejou - musel jsem oddělat vrchní kryt a sáhnout do komína zespodu. Byl tam špunt ze sazí, vybral jsem půlku velkého kbelíku. Přes ten špunt nemohl mít komín žádný tah. A nezastírám, že se tak trochu i válím. Koukám na filmy, staré rodinné dovolené a nabírám síly na dlouhou sezónu. Za chvíli nastanou dlouhé týdny plné provozu, tak proč teď trochu nelenošit. Navíc sám pro sebe...Ale už to ončí, večer najíždí hosté a Matěj a zítra se vrací Ivča s Honzou a naší malou černou příšerou. Užiju si teda poslední půlden a pak opět do kolotoče všedních starostí..

Víkendové oteplení

20. února 2012 v 18:35 | Marcel
O víkendu skutečně nastalo slibované oteplení. Na jednu stranu super, na stranu druhou přijela parta kamarádů a s nimi jsme se těšili na zimní sněhové a ledové hrátky.
Díky oteplování postupně rozmrzalo vše, takže jsem pravidelně musel chodit kontrolovat všechna místa, kde byly povolené kohoutky v umyvadlech a sprchách. A samozřejmě úplně neuhlídal, musel jsem dvě velké místnosti vytírat, ale to byla ta lepší varianta - voda tekla z kohoutků a ne z prasklé trubky ve stěně. Už v pátek odpo se dokonce teplá voda protlačila do polsedního traktu a tudíž povolilo zamrznutí v zemi. Nicméně jsem po praském radiátoru nebyl schopen natlakovat topný systém a povolal jsem topenáře, kteří mi rekonstruovali na podzim kotelnu. Ti mi zároveň změřili hustotu směsi a zjistili jsme, že je pouze do minus čtyř stupňů a ne do deseti, jak slibovali minulí topenáři. Dneska jsem přes řerpadlo prohnal vodu celým systémem a tlak držé, takže žádná další prasklina!!!! Skvělé.
S instalatérem jsem dneska prošel drobné škody napáchané mrazem - popraskané hadice od sprch, stržené umělohmotné kohoutky a prasklé hadičky ke splachovacím nádržím. Po té hrůze, kdy byl led všude je tohle obrovská výhra. Snad to nezakřiknu.
O víkendu nakonec došlo i na zimní ledové hrátky. Sice modifikované, ale i tak - hokej na ledě s asi pěticentimetrovou pokrývkou mokrého sněhu, hráli jsme s tenisákem a neustále zvedat hokejkou mokrý sníh byla taky pěná makačka. V neděli jsme hráli curling s dřevěnými "kameny" a ten měl taky velký úspěch. Takže vše se celkem dost povedlo a jdeme na seriál tří zabijaček po sobě...

Snad ne začátek jara...

16. února 2012 v 17:02 | Marcel
Vypadalo to na naplánovaný pohodový den. Měl jsem na včerejšek sepsán seznam úkolů pro celý den, měřil jsem trámy pro dostavbu dalších boxů pro koně, opravoval ze Silvestra zlomenou postel, uklízel si v dílně a pak jsem šel věšet fotky na víkendový sraz lidí z loňsklé podzimní akce, na které jsem taky byl. Fotkyx jsem si roztřídil dle aktivit a šel ven pod pergolu pro kolíčky. A v předsálí, kde ještě před dvaceti minutami nebylo nic zvláštního, byla rostoucí louže vody a syčící radiátor. Praskl. Byl to ten satrý žebrový a samozřejmě byly dvě díry uprostřed žeber. Volám Ivču, zastavuju celou větev topného systému a oddělávám věže naskládaných židlí. Snažím se ventily zastavit, ale rpky nepoužívání se podepsaly. Navíc jsou ventily za obestavěnou skříní, která je, jak jinak, minulým majitelem přišroubována k zemi, ke stropu, ke stěnám... Nedá se nic dělat, vítězí hrubá síla, a snažíms e zastavit vodu. Nejde to, špunty do děr nacpat nejdou, proto aspoň chytám maximum vody do mísy a hrnce. Ve chvíli, kdy tlak vody v radiátoru už není tak velký zacpávám přece jen díry - plastickou gumou, kterou jsem den předtím v pracovně našel a hodil do koše. Už má čestné místo v dílně. Voláme topenářům, ti ale mají plné ruce práce s jinými zamrzlíky a tak voláme ještě kamarádovi Ivanovi do Olešníka, který umí snad všechno. Je tady za půl hodiny, vše okoukne a jede domů pro potřebné věci. Radiátor odstavíme, zaslepíme koncovky a můžu znovu topit. Dopouštím systém, otevírám větev do bytu a .... Nic, jen teplota leze nahoru, končí u stovky. Obíhám pokoje, odvzdušňuju a nic. Trubky jsou horké a radiátory studené. Poslední nadějí je zase konzultace s topenářem. Přesvědčuje mě, že za to může čerpadlo, které nefunguje. Tvrdím mu, že bručí, proto funguje. Nicméně čerpadlo vypínám, povoluju kryt a šťourám do osičky. Kryt přidělám a pustím čerpadlo. Teplota jde dolů, ono se fakt seklo. Tak máme vyřešen jeden problém, nemůžu však natlakovat systém, proto čerpadlo nemůže hnát ohřátou vodu svou rychlostí. Navíc si všímám, že mám prasklý hlavní ventil přívodu vody. Kape to... Instalatér může přijít příští týden.
Doma nám z komína od malých kamen dehet už nekape, ale teče. Snažíme se to zastavit silikonem, ale je to řešení jen dočasné, dehet si vždycky najde cestu. Už abychom měli nový komín.
Dneska ráno přijíždí topenáři, kteří mi kotelnu rekonstruovali. Čerpadlem natlačí do systému zbytek nemrznoucí směsi a tím konečně zvýší tlak. Sláva!!! Nicméně voda je ochlazena a musím znovu vše ohřát. Ale to už jsou příjemné starosti, hlavně, že je tohle vyřešeno.
Při dalším přikládání slyším divné šumění. Běžím do sociálek a ve skládku povolil led v trubce ve stěně a přes otevřený kohoutek se valí ven voda. Tohle umyvadlo jsme nepoužívali, proto jsem si nikdy nevšiml, že u sifonu chybí záslepka u odbočky. A právě proto je ve skládku asi dva centimetry vody... Hodina a půl vysušování, z vytírání mám bestiálně zmrzlé prsty. Hlavně že nepraskla trubka ve stěně. Zatím...
Zjišťuju, že voda zamrzla i v chladicím systému pro čepování piva. Na druhou stranu pro mne z nepochopitelných důvodů začaly hřát radiátory na dalších dvou pokojích, zase jen ale v traktu, kde už topení hřála na jiných pokojích. Ale aspoň postupný úspěch. Problém je v zemi, kde je propojení s vedlejším barákem. A jak mi říkali topenáři dopoledne, běžně se k trubkám dostává jen technika - ani bagr se lžící, ale velké zbíječky, které mají právě ony bagry...
Mám za sebou další velmi výživný den a s oteplováním to bude pravděpodobně ještě zajímavější.

Zásoby dříví

15. února 2012 v 9:51 | Marcel
Nikdo asi neumí pořádně říct, jak dlouho budou mrazy. Z toho vyplývá, že budu asi ještě dlouho topit. Navíc budeme mít měsíc víkendové akce a uvidíme, jetsli se vyplatí na tři dny v týdnu přestat topit ve velkém kotli a přitápět si domácími čmoudícími kamínky. Kdybychom už měli nový komín tak snad... Proto jsem využil včerejšího slunečného počasí a vyrazil dělat další dříví. Na zimu jsme postupně nakoupili asi 70 kubíků dřeva v dvoumetrových špalcích a ty postupně řežu na menší, do kotlů a do kamen. Včera jsem začal zásobou malých polínek do kamen v jídelně i doma. Udělal jsem dva a půl vozíku (dříví převážím na starém vlečném vozíku za auto) a pak už jsem neměl kam skládat. Výhodou je, že něco přes půlku dříví jsme dotali v malých kulatinách, které nejsou potřeba dále štípat. Tady přichází na řadu dárek prozíravého tatíka - příruční cirkulárka s velkým kotoučem, nemusím se u těchto malých kulatin trápit s motorovkou. Takže jedinou starostí je mix suchého a čerstvého dříví. Břízu vylučuji rovnou a skládám ji venku na roční prosychání. Vloni jsme měl asi polovinu březového dříví a jestli někdo říká, že bříza hoří i pod vodou, tak u nás ani v kotli. Tedy pokud se o čerstvou břízu jedná. Zbytek je směs smrku, buku a lísky a tohle si musí na hromady v kotelně namixovat tak, abych vždycky mohl přiložit suchý základ a zbytek přidat z dalších dvou druhů. A sem tam přihodím i polínko břízy. V těchto mrazech jsem rád, že udržím teplotu doma na úrovni z noci, kdy topím koksem. Ale i tak je 18 - 19 stupňů poměrně málo, oproti loňsku je to však pokrok. Tak uvidíme, jak se poučíme z letoška a jak bude vypadat zima příští...

Setrvalý stav

14. února 2012 v 9:25 | Marcel
Venku se znatelně otepluje, po ránu je jen deset pod nulou. Potřeboval bych ještě výraznější změnu, aby vše dostal do původního stavu. Ale hůř už snad nebude.
Ivču po problémech se zády chytly problémy se žaludkem, nějaká potravinová chyba při jídle. Celý den proležela nebo proseděla či proklečela na záchodě. A nepomůžete ji. Druhý den už bylo lépe, ale ta noc. Protože dva dny skoro nic nejedla, staršně ji chrápaly střeva... A když se k tomu přidá skutečnost, že ve chvíli, kdy chladnou trubky od ústředního topení, tak v nich "střílí", byla to opravdu výživná noc. Navíc zpestřená vstávání práve k topení.
Končí nám zimní spánek a od víkendu máme čtyřikrát po sobě o víkendu plno, z toho tři zabijačky. Tam musíme být opatrní na dietní chybky... Spíše mě ale trápí zatím ne úplně funkční a vyhřívané společné sociálky, nějak to budeme muset vymyslet s topením, pokud se mi během dvou týdnů nepodaří vymyslet jak rozmrazit trubky v zemi. Nebo pokud někde neseženu radu...
A protože už je venku celkem k žití a práci, můžu konečně začít fungovat jinak, než velmi krátkodobě. Takže se zase vrhám na dříví a údržbářské venkovní práce.

Další drobná výhra

12. února 2012 v 17:07 | Marcel
V neděli jsem se vyhecoval a šel jsem doplnit zásobu dříví, které poměrně dost z kotelny ubývá. Takhle dlouho vkuse jsem v kotli ještě netopil. Navíc jsem si spočítal, že během 24 hodin jdu do kotelny v průměru 12x. To znamená dvanáckrát překonávat teplotní rozdíl 40 stupňů...
Co se rozmrazování týče napadlo mě, že pokud rozmrazím radiátor a teprve pak trubky od posledního činného radiátoru k tomuto oteplenému, mohl by tlak v trubkách pomoci k překonání špatného místa a protlačit teplou vodu k onomu radiátoru. Poctivě jsem zahříval skoro dvě hodiny radiátor, pak trubky a... Povedlo se!!!!! Máme další zateplený pokoj. Nevím ale, jak postupovat dále, protože další pokoj je v sousedním traktu a k němu vedou trubky v zemi... Rozmrazit zemi??? Asi budu muset.
Matěj štípal dříví na štípačce, já řezal s motorovkou a po necelé hodině přichází Ivča, že neteče voda. V kuchyni, v koupelně, prostě nikde doma. Nechápu to, tlak v darlingu je, jdu do velké kuchyně, tam je slyšet v trubkách nějaký zvuk. Napadá mě jedna bláznivá věc, ale musím ji zkusit. V kotelně je kus trubky od darlingu do stěny v místě, kde jsme pokládali promrzlá polena před naštípáním. Zkusmo na tuto část na asi dvacet minut namířím náš teplomet a další výhra. Je neuvěřitelné, že asi v průběhu hodiny a půl, kdy tam polena ležela než Matěj doštípal první várku, do sebe kus železné trubky natáhl zimu z polen a trubka zamrzla. Další věc, na kterou si musím dávat pozor.
Je podvečer, strávil jsem venku asi pět hodin u dříví a jsem pěkně vymrzlý a unavený. Příjemně unavený z práce.
Pokud čtete mé zápisky díky moc za to. A pokud se mi vyjádříte k návrhům loga, budu moc rád.

Vybíráme logo

10. února 2012 v 12:34 | Marcel
vybíráme logo statku, kamarád nám udělal několik návrhů a my vybrali do finále tyto. Pokud máte chuť nám poradit, budeme rádi.


Pro změnu sněží

10. února 2012 v 12:20 | Marcel
Díky za návštěvnost i komentáře k deníčku. Pokud byste měli někdo radu, jak dále postupovat v našem boji s neviditelným studeným nepřítelem, budu rád. Zatím topím, postupně odmrazuju zamrzlé místnosti a uvidíme, co se nám povede. Problém je, že od příštího víkendu máme 4 víkendovky po sobě a v tuto chvíli můžeme ubytovávat na apartmánech a třech pokojích, taklže kapacitu máme nyní necelých 30 lůžek.
I topení je trochu problém, musím pořád kombinovat suché dříví s čerstvým, které nemá takovou výhřevnost. To pak v kotli syčí a doutná a nehoří... A suchého dostatek nemám.
Celý včerejšek sněžilo a teď máme sněhu akorát na běžky. Jedny svoje jsem půjčil Honzovi, ale asi vytáhnu druhé a půjdu se protáhnout a vyčistit hlavu. Zatím pendluju k okruhu byt, kotelna, kuchyň, sociálky. Včera navečer bylo nejtepleji za poslední dva týdny, 12 pod nulou. Ani nevím, jestli jsem psal výsledek pokusu, ale zbytek směsi do topného systému zmrznul. Asi budeme reklamovat u topenářů.
V noci jsme dvakrát vstával do kotelny a teď jsem jako pytlem praštěný, ospalý, unavený. A ta potvora mráz se neptá. příští týden se má sice oteplit, ale kolem nuly má být maximálně dvy dny a to ještě přes den.

Vítězné bitvy, ne však válka

9. února 2012 v 11:13 | Marcel
S pomocí nově zakoupeného teplometu se daří pomalu odmrazovat statek. Po kuchyni se to povedlo v první části umývárek. Nevěřil bych, že po asi třech hodinách topení se povolí voda zmrlá v trubkách ve stěnách a vyteče bez porušení trubek z kohoutků. Pozdě večer se pak dokonce podařilo najít kohoutky a tím uzavřít přívod vody do kuchyně a koupelen. Takže mě čeká druhá část koupelen.
Co se ale nedaří je povolit nemrznoucí směs v topení. Už jsem našel místo, kde končí teplá část trubky a začíná studená, ale ani Herkules to nevyřešil... Topení asi nerozchodím. Navíc jsem udělal pokus - zbytek směsi ze saystému, která je v barelu poté, co nám prořezali kotelnu a tím snížili kapacitu systému, jsem nechal přes noc venku. A směs zmrzla - není to úplný led, ale pevná tříšť. tu hned tak neroztopím, to až jaro, obávám se.
Ivča shání koně a rozhodila sítě na mnoha místech. Vypadá to, že na l=éto bychom mohli mít zase dva až tři koně. A Jolanu možná březí... To by bylo moc fajn. Dneska mi z Bauhausu dovezli OSB desky, ze kterých budu stavět druhou část boxů. Nebudeme se trápit s deskama a stěny i střechu pobijeme velkými deskami. To bude jjiná práce. Začnu možná už za týden, kdy teploty mají klesnout na nyní strašně vzdálenou nulu...

Když boj, tak boj

8. února 2012 v 10:52 | Marcel
Do boje s mrazem a zamrzlým topením jsme přizbrojili. Koupil jsem včera teplomet na propan butan a odstavil elektrické přímotopy. Jako u všeho zakoupeného byly i tady problémy s nastartováním, ale chyba nebyla ve stroji, ale v podchlezeném plynu. Teplomet, svým tvarem připomínající dělo a jménem siláka (Herkules) už funguje a topím zatím v první fázi zevnitř v místě, kde si myslím, že chyba. Nahřejeme zeď v níž vedou trubky, pak postavím venku u zdi "domeček" a budu nahřívat zvenku, topím ve větším kotli a pošlu proud horké vody trubkama. A uvidíme... Je musím chodit dělo kontrolovat, přece jen to má sílu a mám obavu, abychom nenapáchali více škody...
Jinak je venku krásně, úžasná zima, ale... Matěj odjel s kamarády do Rakouska na lyže a protože jeho lyžáky jsou mu malé, vzal si moje i s lyžema. Zítra odjíždí Honza na fotbalové zimní soustředění a bere si pro změnu moje běžky. Ale je to pořád lepší, než jim kupovat vše nové.

Boj s mrazem

7. února 2012 v 13:25 | Marcel
Chvílemi mi už ani nepřjde, že je pořád 15 pod nulou a více. nad těch 15 to ne a ne vylézt. Navíc do toho padá a padá, možná to i u nás bude na běžky.
Bpj s mrazem pokračuje. Zamrzlé záchody jsem hooodně nasolil a po jednom dni vybral ledovou tříšť a zbytky ledu, až na jednu mísu všechny vydržely. Mísy jsou tedy prázdné a nasolené. Uvidíme co přívodní trubky...
Kuchyň je taky rozmražená, teplá voda teče, tady to vypadá, že nic neprasklo. Vrhnul jsem se na společné umývárky a páchám další pokusy rozmrazit vedení k topení. Přes okno je pro mnohé zima krásná, nakonec na pohled i pro mě, ale v reálu. Jediné, co mě drží v relativní pohodě je loňská zkušenost, kdy nám praskl jeden radiátor a pojišťovna všechny škody v pohodě zaplatila. Navíc letosd jsme škodě chtěli předejít a máme v systému nemrznoucí směs. Na druhou stranu představa úplné rekonstrukce sociálek mě klidným nenechává. Jo, blbost na mé straně, že jsem po Silvestru, když odjela poslední skupiona, nezavřel vodu a systém nevypustil. Uvidíme, kdo bude skórovat více, mráz nebo my.

Mráz jako...

6. února 2012 v 9:16 | Marcel
Takový mráz jsem zažil jen jednou, když jsme vloni v listopadu vycházeli z výškového tábora na vrchol Imja tse. Ale to jsme se hýbali a nemusel jsem topit a hlídat zamrznutí vody...
Už z toho mrazu začínám mít depku, zamrzla mi voda v kuchyni i záchodech, ve splachovačích a v přechodu topení mezi pokojema. Fakt začínám být na prášky... V kuchyni už mi jde 24 hodin přímotop a voda začíná téct, bojlery jsem nahřál, ale teplá voda neteče, zatím. Tak jsem zvědavý, co se z toho ještě vyvine. Do záíchodů jsem nasypal spoustu soli a nechal působit, do toho jsou zapnuté přímotopy. Po necelém dni sůl led rozežrala a já ji čerpán ven, tahám kousky ledu. Musím jet dokoupit sůl, ať vše dodělám. Jo, taky zamrzlo naražené pivo v trubkách, tak jsem ho povoloval taky přímotoprm. Asi se trochu za elektriku protočíme, ale jiné cesty není. A to jsem zvědavý, co s tím topením. Odkopat to asi nepůjde, prý ani bagry se do země nezaryjou... Máme sice v systému nemrznoucí směs, ale když zamrzne i nafta...

Ani nám se mráz nevyhnul

2. února 2012 v 14:26 | Marcel
První tři dny tohoto týdne jsem vždy dopoledne strávil coby taxikář Ivči, kterou trápily šílené bolesti zad. Ráno jsme ji společně oblékli, Ivča se došourala k autu a po čtyřech vlezla na zadní sedačku a objížděli jsme obvoďačku, fyzioterapeutku, chirurgii a neurologii. Poslední instance už snad předepsala správné prášky a ve čtvrtek Ivča začíná fungovat. A to má v pátek odjet na třídenní seminář do Prahy, to jsem zvědav.
Topím v centrální kotelně, protože ani přes den není tepleji naž mínus deset, dneska je čtrnáct pod nulou. I moje předsevzetí jít dělat dříví jsem odvolal. Svítí sice sluníčko, ale jinak nic moc. Každé dvě hodiny jdu do kotelny přiložit, i přes den si pomáhám koksem a vždy, když vyženu teplotu kolem šedesátky, pustím na chvíli teplou vodu i do druhé větve. Máme sice v systému nemrznoucí směs, ale pro jistotu. Vždy na asi hodinku otevřít druhý ventil a temperovat topení. Blbé to bylo včera v noci, když jsem ve čtyři ráno taky na chvíli pustil vodu do pokojů v druhém křídle a vzpomněl si an to až v teple pod peřinou. Zase vstát a zavřít...
Včera jsme s Honzou byli vyzkoušet kvalitu ledu na rybníku - není to ideální, ale bruslit se dá. Puk by se zpracovával špatně, ale na projetí to je. Přemýšlím, jak udělat "kameny" na curling, potřeboval bych sadu starých hrnců a zalít je vodou a nechat zamrznout i s držátkem. Zatím mě kromě starých hrnců nic nenapadlo, budu koumat dál. V kotelně u topení...