Listopad 2011

Zima se rozbíhá

30. listopadu 2011 v 10:41 | Marcel
Máme konec listopadu, zítra má Ivča svátek a já nevíc, co s tím. Ale to odbočuju. V létě jsem byl aktivní, dříví mám zatím dost a proto nemusím teď být ve stresu. Protože nám odpadl adventní víkend, topíme dlouhodoběji jen doma v kamnech. Vždy ráno vstanu, dám nažrat zvířatům, vyberu popel, připravím si dříví a zatápím. Po ránu máme doma okolo opatnáícti stupňů, ale do oběda se to rychle zvedne na devatenáct. A od zítřka topím ve velkých kamnech, o víkendu totiž přijde Mikuláš a tady na něj bude zvědavá spousta lidí.
Několikrát jsme minulý týden venku v podvečer slyšel, jak na společných sociálkách spadlo prkýnko. A nikdo tam nebyl. Včera přišel Honza ze skládku, který je vedle sociálek, oči navrch hlavy, že když si bral z mražáku párečky, sklaplo vedle prkýnko a spláchlo se... Místní skřítek nás dráždí.
Naše labradorky Chiky se naučila dost dobře hlásit návštěvy. I když je doma, vycítí na dálku blížící se auto a začne vyvádět. Stejně tak na dvoře. A někteří návštěvníci čekají za dveřmi, nemají chuť jít na dvůr. Já se jim ani nedivím, se svou láskou k cizím psům.
Na dvoře jsem si udělal příjemně vzpomínkově na Nepál. Přivezl jsem si motlitební prporky, které svým třepotáním ve větru zahání všechno zlé. Vyvěsil jsem je mezi pergolou a domem a ve chvíli, kdy podzim už není barevný, oživily barevně náš dvůr. A já si při pohledu na ně vzpomenu na krásné vysoké hory a lidi, kteří tam žijí.

Rok na statku

24. listopadu 2011 v 12:53 | Marcel
V době, kdy jsem byl v Himalájích, de facto v den výstupu na Imja tse, to byl právě rok, kdy jsme se stěhovali a měnili život. Začíná nám druhá zima a rozdíly jsou znatelné. Umím topit a mám čím, jsme lépe adaptovaní na zimu, máme spoustu zkušeností. A hlavně se nám tady líbí a jsme spokojení. I Honza si už zvykl, díky fotbalu tady má kamarády a taky dobrý pocit, že má kde hrát a že je členem týmu. Teď dokonce pracujeme na výměně pozemků s družstvem, aby to kolem nás bylo ucelené.
Plánujeme předvánoční posezení s lidmi, kteří nám tady pomáhají. Řemeslníci, nejbližší sousedi, lidi, kteří nám pomáhali v době největší sezóny, seznam se nám vyšplhal na skoro třicet jmen. Uvidíme, kolik jich přijde, ale vypadá to na zajímavý večůrek.
Venku je pořád velká hromada dříví, která čeká, až se na ni vrhnu. Před odletem jsem ale nadělal dříví do zásoby, tak mě teď nic netlačí jít do mrazu s pilou. Tak dělám drobnosti, mám seznam úkolů, které musím dělat u počítadla v teple, tak zůstávám doma. Jen občas zajdu nastražit pastičky na, jak jsme si zvykli říkat v Nepálu, plzšáčky. Včera mi mrchy sežraly sýr a pastičky nesklaply. Tak jsem jim sýr na pastičku přivázal a ráno byli dva plyčáci v pastičce. Jeden se stihl před sklapnutím nažrat, druhý ne. Tak jsem nastražil znovu a uvidíme.

Už i já jsem trvale tady

23. listopadu 2011 v 15:57 | Marcel
Jsem zpátky pět dní, z toho jsme víkend s kamarádama strávili prořezáváním náletů kolem příjezdové cesty. založili jsme dva ohně a pálili a pálili.... Větší větve jsme řezali do kotlů, něco málo se štěpkovalo na zimní přikrytí záhonků a ze zbytku plály dva dny vatry.. Výsledkem je úplně nový příjezd, prosvětlený, čistý. Všichni jsme měli popíchané ruce, protože honě náletů bylo trnových a ani sebelepší rukavice nepomohly. Po večerech mi pak tatík ukazoval, co tady vše stihl udělat, zatímco já si užíval na horách. Kromě už zmiňovaných světel a zásuvek nově sestavená koza na dříví, podstavec pod cirkulárku, nově zapojené čerpadlo ve sklepě a sposty drobných věcí. Navíc zabetonované základy pro kotec a rozšíření boxů pro koně. Dokonce se mi snažil uklízet v dílně a v prvních momentech jsem byl párkrát běsný, kdeže mám nářadí. Ale vše je v pohodě...
Dnešní dopoledne jsem strávil venku drobnými pracemi a byl jsem zmrzlý jako ... Dbě hodiny jsem pak rozmrzal.
A udála se jedna významná věc. Podruhé v životě jsem změnil trvalou adresu a už jsem podle bydliště jihočech. Ale jak vždycky říkám a říkat budu - jsem Ostravák bydlící v jižních Čechách

Zpět z cest

20. listopadu 2011 v 17:17 | Marcel
Po měsíci jsem zpět na statku a z prvního vyprávění vím, že se tady stala spousta zajímavých věcí, tak budu postupně doplňovat deníček. Tatík, který mne zady zastupoval v rolích topiče a údržbáře, se na statku výrazně podepsal, co se elektriky týče. Svítí nová světla, fungují nové zásuvky, chaos v rozvodech je z větší části zmapován, za což jsem strašně rád. Takže jakmile se hodím trošku do atmosféry statku, budu líčit věci z posledního měsíce a samozřejmě novinky.